hír Battonya geotermikus erőmű

Geotermikus erőmű Battonyán

Egyre nagyobb teret hódít a geotermikus fűtés az országban.


iStvan | 2015.06.14
Megkapta a jóváhagyást a battonyai geotermikus erőmű kutatási és műszaki terve. Ezzel zöld utat adtak a világ eddigi legnagyobb ilyen jellegű létesítményének kivitelezésére.

Az illetékes bányakapitányság engedélye után kezdődhet el a helyszíni kutatás Battonyán a leendő geotermikus erőmű területén. Az első mélységi kútfúrásokat azonban még megelőzi az úgynevezett visszasajtoló és rétegserkentő egységek építése, valamint egy szeizmikus monitoring rendszer telepítése – közölte a helyi híradóval a kivitelező projektmenedzsere.

Salánki Zoltán reményei szerint az előkészítéshez tartozó munkálatok év végéig befejeződnek, így januárban már elkezdődhet a mélységi, 3500-4000 méterig lehatoló fúrás. Ennek során a szakemberek repedezésmentes, tömör és forró kőzeteket keresnek.

Ezekben rétegrepesztéssel egy zárt rendszert hoznak létre, melybe kutakat mélyítenek. Az erőmű működésekor felszíni vizet sajtolnak le, amely a mintegy 240 fokos kőzeten felhevül, a forró gőz pedig egy másik kúton nagy nyomással tör fel. Ez hajtja majd meg a turbinákat, amik az áramot termelik. Az erőmű évente körülbelül 12 megawatt áramtermelést és emellett több mint 60 megawatt hőtermelést biztosít. Ezzel a teljesítménnyel a világ legnagyobb geotermikus erőműve lesz a battonyai.

Forrás

A beruházás jelentőségéről:

A "Dél-Alföldi EGS erőmű" projekt 39,3 millió euró uniós támogatást kapott az innovatív, megújuló energiák előállítását támogató NER300 program keretéből - hangzott el korábban (2012) Gajda Róbert Békés megyei kormánymegbízottól.

A helyben termelt energiával csökken a dél-békési térség energia-függősége, az olcsó energiára új mezőgazdasági és ipari vállalkozások települhetnek, közvetetten új munkahelyek létesülnek, a melléktermékként keletkező hőenergiát a kertészetek és a térségi önkormányzatok közintézményei tudják majd hasznosítani. Hozzátette: a beruházással kapcsolatos engedélyeztetési eljárásokról a hivatal kedden második alkalommal egyeztetett a projektnyertes EU-FIRE EGS Hungary konzorcium képviselőivel.

Kovács Péter, az EU-FIRE ügyvezetője a sajtótájékoztatón kiemelte: a beruházás a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal és a Nemzetgazdasági Minisztériummal szoros együttműködésben valósul meg. A battonyai projekt az első föld hőre alapozott EGS erőmű lesz Magyarországon, az energiát nem forró termálvízből nyerik, hanem 220-240 celsius fokos kőzetből. A hőkutakba felszíni vizet vezetnek és az így kivezetett forró vízből termelnek villamos energiát.

A battonyai hátság adottságai jók a technológiához, viszonylag nem túl mélyen található forró kőzet. A magyarországi projektet az Európai Bizottság geotermális kategóriában a legjobbnak minősítette. A battonyaihoz hasonló kutató és szemléltető projektek jelenleg az Egyesült Államokban és Ausztráliában zajlanak. Hozzátette: elkészült a projekt végrehajtási terve, jelenleg zajlanak az előkészületek a további kutatásokra, az eredmények alapján a feltáró fúrásokra és a tározók kialakítására.

A projekt várható befejezése 2018. december, az időpont egy évvel hosszabbítható. Az EU az elnyert 39,3 millió euró összegből 16 millió eurót kifizetett a konzorcium részére. Az EU-FIRE EGS Hungary a Battonya területére kiírt geotermikus koncessziós pályázatot elnyerte, a konzorcium a mélyfúrásokra négyszáz négyzetkilométeres területre a szerződést a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal októberben aláírta.

Az EU-FIRE EGS Hungary konzorciumban a magyar tulajdonú EU-FIRE 95 százalék tulajdonrésszel rendelkezik, öt százalékkal az izlandi Mannvit vállalat. Az EU-FIRE a hazai geotermális projektek fejlesztésében rendelkezik nagy tapasztalatokkal, a Mannvit nemzetközi szinten a geotermális erőforrások kiaknázásában.

Forrás.

Battonya geotermikus koncesszióra javasolt terület komplex érzékenységi és terhelhetőségi vizsgálati jelentés tervezete. /2013/

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások